https://www.radioezam.com/NHsr/

برای نظم بیشتر

تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۴۰۲ | منبع: رادیو عظام
برای نظم بیشتر شاهرخ سکوتی
معاونت عملیات پشتیبانی گروه بازار

ما یک چالش در بحث ردیابی محصول‌هایمان بین نمایندگان داریم. ما نزدیک 220 نماینده‌ی فعال در گروه بازار داریم و طبق قرارداد یک سری محدودیت و الزاماتی را برایشان تعیین کردیم که دوستان باید این‌ها را انجام بدهند. یکی از آن‌ها این است که باید در محدوده‌ی جغرافیایی خودشان کار کنند. گاها در واحد تحقیقات بازار گزارشاتی برای ما ارسال می‌شد مبنی بر این‌که مثلا جنس‌هایی که به استان کرمان فروختید، در شهر تبریز خرید و فروش می‌شود. به هر حال یکی از الزاماتی که کار را مرتب می‌کند، بحث ترکینگ و ردیابی است، یعنی ما اطلاعاتی را در خط‌هایمان داشته باشیم و بتوانیم بر اساس کدهایی که در سیستم ردیابی استخراج می‌شود، اطلاعاتی را برای خودمان مشخص کنیم. بخشی از آن اطلاعات مربوط به اطلاعات خود واحد تولیدی یا واحد بسته‌بندی است که نشان می‌دهد این کالا یا این محصول در چه زمانی و توسط چه اپراتوری و در چه شیفتی بسته‌بندی و تولید شده. این کالا سفارش کدام مشتری بوده و به کدام شهرستان ارسال شده. با توجه به کیوآرکدی که روی لیبل محصول درج می‌شود حتی بازرسین شرکت می‌توانند به شهرستان‌ها به انبار کالای مشتریان یا نمایندگان‌مان بروند و با یک سرچ در کیوآرکدها متوجه شوند که این جنس برای این نماینده بوده یا خیر. این کار کمک می‌کند که بحث اسکونت را در بازار جمع کنیم و موضوع ردیابی را داشته باشیم. گاها بحث‌هایی مثل گارانتی قطعات را داریم، با چک کردن تاریخ بسته‌بندی و تاریخ فاکتور فروش که روی لیبل هست، می‌توانیم زمان گارانتی را هم تحت کنترل بگیریم. 
بحث ترکینگ گسترده است و داریم سعی می‌کنیم این کار در بخش‌های دیگر تامین‌کننده و تولیدکننده‌ها که در شهرهای مختلف هستند اجرا شود. فرض کنید یک کمک فنر در شرکت فرآوری و ساخت رشت تولید می‌شود، ما باید بتوانیم همان زمان تولید، بحث ترکینگ و ردیابی‌اش را داشته باشیم تا زمانی که جسم زیر یوزر نهایی بسته می‌شود. با توجه به ابزارها و نرم‌افزارهایی که داریم و سیستمی که در اختیار ما قرار گرفته داریم ردیابی را انجام می‌دهیم. و این خیلی به پایش کالا، محصول و خدمات پس از فروش کمک می‌کند و باعث می‌شود تا بازار را بیشتر تحت کنترل داشته باشیم.
پروژه‌ی ترکینگ از ابتدای آبان در شرکت رادمان انجام می‌شود. در حال حاضر فقط رادمان این پروژه را شروع کرده. قصد ما این بوده که در رادیو عظام این قضیه را منعکس کنیم که شرکت‌های دیگر مثل شرکت‌های تامین‌کننده گروه عظام در بحث ردیابی اقداماتی را انجام بدهند یا اگر دارند کاری انجام می‌دهند، آن را به اتمام برسانند و با ما هم سطح بشوند. با این کار می‌توانیم بحث ترکینگ را در یک بازه‌ی گسترده‌تر از تولیدکننده‌ی اصلی تا مصرف‌کننده‌ی نهایی تحت کنترل بگیریم.

ما پروژه ترکینگ را از ابتدای آبان به صورت کامل در کالاهای گروه بازار رادمان داریم انجام می‌دهیم.