https://www.radioezam.com/iSAK/

داخلی سازی پوسته گیربکس شش دنده ایران خودرو

تاریخ انتشار: ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | منبع: اقتصاد آنلاین
داخلی سازی پوسته گیربکس شش دنده ایران خودرو

مدیرعامل شرکت قطعه ساز تاراذوب، گفت: برای همگام شدن در مسیر نهضت داخلی سازی که ایران خودرو آغاز کرده، این شرکت موفق شده با اتکا به دانش فنی سازندگان داخلی، قالب پوسته گیربکس شش دنده طراحی کرده و مراحل تست آن را با موفقیت به انجام برساند.
یوسف رنجی اظهار کرد: این پروژه به مدت دو و نیم ماه به طول انجامید و درحال حاضر تمامی مراحل تست فنی و مهندسی قطعه با موفقیت انجام شده و تایید نهایی آن نیز از سوی شرکت نیرو محرکه به عنوان تامین کننده گیربکس محصولات ایران خودرو است، صادر شده است.
وی افزود: روند جدید همکاری با ایران خودرو در راستای تعمیق داخلی سازی شکل گرفته و شرکت تاراذوب در تمام مراحل مربوط به تولید گیربکس شش دنده نیرومحرکه همکاری های لازم را خواهد داشت.

رنجی این پروژه را ملی توصیف کرد و گفت: با طراحی و تولید گیربکس جدید نیرومحرکه، گام مهم و اساسی برای رسیدن به مرحله مهمی از خودکفایی با رعایت استانداردهای بین المللی صورت گرفته است. با نظارت شرکت نیرو محرکه قالب پوسته این گیربکس بر اساس آخرین استانداردهای جهانی طراحی شده است.
وی تاکید کرد: تاراذوب تمام تجربیات خود در طراحی و تولید قطعات دایکست و آلومینیومی را در پروژه گیربکس شش سرعته ایران خودرو به کار گرفته است. این شرکت پیش از این نیز در بخش های مربوط به تولید پوسته‌های کلاچ و گیربکس تمامی محصولات ایران خودرو همکاری داشته و جزو قطعه سازان رده یک این شرکت قرار دارد که منجر به اشتغال مستقیم حدود ۲۰۰ نفر و با توجه به فرآیند قطعات تولیدی منجر به همکاری با ده ها شرکت پیمانکاری شده است.
مدیر عامل تاراذوب با بیان این که پیش از این طرح های مشابه از منابع خارجی تامین می شد، اظهار کرد: با توجه به توانمندی شرکت های داخلی، از منابع خارجی بی نیاز شده ایم و این آغازی برای ادامه حرکت در این مسیر است. راه اندازی این پروژه منجر به صرفه جویی ارزی قابل توجهی با توجه به داخلی سازی تولید قالب‌های دایکست با فناوری بومی شده و دیگر نیازی به واردات این گونه قطعات از منابع خارجی نخواهد بود که می توان در سال‌های آینده با تقویت دانش فنی صادرات این قطعات را در دستور کار قرار داد.
وی گفت: تمامی استانداردهای روز جهانی در طراحی این قطعه مهم مد نظر قرار گرفته شده است تا بهترین کارایی را در گیربکس شش دنده ایران خودرو ایفا کند.